Русия уведоми Съвета на Европа за оттеглянето си от организацията. След приключване на процедурата за излизане руснаците ще загубят възможността да подават молба до Европейския съд по правата на човека.
Във вторник заместник-председателят на Държавната дума, ръководител на руската делегация в ПАСЕ Пьотр Толстой заявил, че решението за изтегляне на Русия от Съвета на Европа е било взето и е било изпратено съответното писмо от външния министър Сергей Лавров. изпратено до генералния секретар на Съвета на Европа.
Скоро това беше потвърдено от руското външно министерство.
"В такива условия страната ни няма да остане в Съвета на Европа. На 15 март тази година на генералния секретар Мария Пейчинович-Бурич бе връчено уведомление за оттеглянето на Руската федерация от Организацията", се казва в съобщение на министерството, цитирано от Интерфакс. Напомняме, че на 25 февруари Комитетът на министрите на Съвета на Европа преустанови членството на Русия.
Ръководителят на комисията по международни въпроси на Държавната дума Леонид Слуцки заявил, че с оттеглянето си от Съвета на Европа Русия ще денонсира Европейската конвенция за правата на човека.
Руското външно министерство подчертало, че „оттеглянето на страната ни от тази организация няма да засегне правата и свободите на руските граждани“.
„В Конституцията на Руската федерация са установени не по-малки гаранции от тези на Европейската конвенция за правата на човека. Разпоредбите на основните договорно-правни актове на Съвета на Европа са включени в руското законодателство. Ще продължи изпълнението на вече постановени решения на Европейския съд по правата на човека, ако те не противоречат на Конституцията на Руската федерация“, се казва в изявлението.
Как ще се отрази това на руснаците?
Русия ще денонсира Хартата на Съвета на Европа, Европейската конвенция за правата на човека, още четири конвенции и вероятно някои други документи, каза във вторник заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачев.
Както съобщава BBС, след излизането на Русия от Съвета на Европа ЕСПЧ ще остане компетентен да разглежда вече подадените жалби, около 15 000 такива жалби са се натрупали в съда.
Русия ще бъде задължена да изпълнява всички решения на ЕСПЧ, приети след нейното излизане от Съвета на Европа. В случай на неизпълнение ще се задейства съответният механизъм на Комитета на министрите на Съвета на Европа, обяснява правозащитникът Павел Чиков.
По-рано само една държава е напускала Съвета на Европа – Гърция през 1969 г. Страната направила това през периода на властта на "черните полковници". Но когато режимът в страната се променил, Гърция се върнала в организацията.